Robert Celiński - relacje z maratonów
14.09.2014
Rocciamelone
Droga przejścia: Parking przy drodze szutrowej obok La Riposa -> Schronisko Ca d'Asti -> Rocciamelone -> powrót tą samą trasą
- Całkowita długość szlaku: 13 km
- Całkowity czas przejścia: 2:50
- Najniższy punkt: La Riposa - 2100 m n.p.m.
- Najwyższy punkt: Rocciamelone - 3538 m n.p.m.
Trasa zmierzona przy pomocy aplikacji RunCalc
Z okolic miasta Suza wspinamy się wąską, górską drogą w kierunku La Riposa lub Rocciamelone. Droga jest wąska i kręta. Trzeba na niej uważać, żeby nie zderzyć się czołowo z pojazdem jadącym z naprzeciwka. Pod górę najlepiej jechać wcześnie rano, z kolei w dół - po południu. Wtedy ruch na drodze jest praktycznie jednokierunkowy. Dobrym pomysłem się wożenie się za kimś przy podjeżdżaniu i zjeżdżaniu - wtedy nie musimy być tak czujni, bo to kierowca poprzedzającego nas pojazdu dba o to, żeby się z nikim nie zderzyć czołowo. Ostatnie kilometry pokonuje dię drogą szutrową, dość wyboistą. Nie ma co liczyć na to, że po wycieczce będziemy mieli czysty samochód - trzeba będzie go umyć. Przy drodze prowadzącej do schroniska La Riposa parkuje wiele samochodów - tam możemy zostawić auto. Z tego miejsca wychodzi dość stromy szlak, który omija schronisko La Riposa (prowadzi ponad nim). My podeszliśmy tym szlakiem, a zbiegaliśmy obok schroniska, znacznie wygodniejszą, choć dłuższą drogą.
 |
| Rifugio Ca d'Asti (2854 m) znajduje się w połowie drogi na Rocciamelone |
 |
| Flagi powiewające nad przepaścią |
 |
| Rotundowa kapliczka obok schroniska |
 |
| Doliny nie widać, ale z chmur wyłania się Monviso, które widzieliśmy poprzedniego dnia z drugiej strony |
 |
| Flagi i kapliczka raz jeszcze |
 |
| Obok schroniska znajdują się ruiny starego budynku |
 |
| Od tego kamiennego obelisku na górze jest jeszcze kawałek na szczyt Rocciamelone |
 |
| Widok na zachód |
 |
| Spokojnie - będziemy podchodzić po prawej stronie tej ściany, która jest znacznie mniej przepaścista |
 |
| W połowie podejścia ze schroniska na szczyt |
Rocciamelone jest jednym z najczęściej odwiedzanych wysokich szczytów w Alpach, co zawdzięcza pięknym widokom, stosunkowo łatwej drodze wejścia oraz schronisku na trasie. Pierwszego wejścia dokonał Bonifacius Rotarius 1 września 1358 r. Wśród szczytów z zarejestrowaną datą zdobycia Rocciamelone szczyci się najwcześniejszą.
 |
| Widok ze szczytu na zachód |
 |
| Widok na północny-zachód |
 |
| Widok na zachód |
 |
| Widok na północny-wschód |
 |
| Posąg Błogosławionej Maryi Dziewicy wzniesiony na szczycie Rocciamelone w 1899 roku |
 |
| Posąg jest popularną atrakcją - niektórzy do niego podchodzą i robią sobie zdjęcie w objęciach Matki Boskiej |
 |
| Grzbiet na wschodzie |
 |
| Szczyt widzialny spod kościółka |
 |
| W niedziele w tym kościółku odbywają się msze - my dotarliśmy na szczyt długo po nabożeństwie |
 |
| Nad schroniskiem La Riposa, niedaleko parkingu |
Powrót
(c) 2010 - 2023 Byledobiec Anin